PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH, CZYLI JAK WIDZI TEN TEMAT CHIRURG PLASTYCZNY?
Odzyskanie świeżości spojrzenia poprzez mały zabieg. Warto na chwile zmrużyć oczy i się nad tym zastanowić. Dlatego po krótce opiszę jak to wszystko wygląda i na czym polega proces dojścia do upragnionej zmiany?
CZASAMI CZAS NIE JEST DLA NAS ŁAGODNY
W kontekście naszych oczu widać to bardzo. Im więcej mamy lat, tym więcej czasu nasze ciała wystawione były na działanie sił grawitacji. Niestety, nasze oczy, które mrugają średnio 15 000 razy dziennie, nie są od tego wyjątkiem. Następstwem nieubłaganego upływu czasu jest luźna skóra powiek górnych i wrażenie zmęczenia na naszej twarzy. Na szczęście chirurg plastyczny śpieszy z pomocą i może przywrócić skórze oczu sprężystość. Po zabiegu, twarz wydaje się młodsza i nabiera większej wyrazistości.
NAJPIERW KONSULTACJA, PÓŹNIEJ PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH
Rzeczą, która jest równie ważna, co sam zabieg jest konsultacja przed nim. Utkanie nici porozumienia – między pacjentem, a lekarzem – jest fundamentem, który musi powstać zanim jakikolwiek zabieg będzie miał miejsce. Plastyka powiek górnych nie jest wyjątkiem. Podczas rozmowy przedzabiegowej poznaję oczekiwania badanego względem upragnionego rezultatu, zapoznaję go z przebiegiem zabiegu i decyduję czy dodatkowo będzie konieczne skrócenie rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki górnej. Dopiero wtedy możemy przystąpić do zabiegu.
PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH – JAK TO WSZYSTKO WYGLĄDA?
Zaczynam od podania znieczulenia miejscowego – bezbolesność jest dużym plusem plastyki powiek górnych. Pacjent leży na plecach, a lekarz wykonuje rysunki, które wyznaczają linie cięć i są punktami orientacyjnymi w trakcie trwania zabiegu. Następnie preparatem antyseptycznym przemywa się pole operacyjne. Po tych wszystkich przygotowaniach można przystąpić do faktycznego zabiegu. Chirurg zaczyna plastykę powiek górnych w pełnym znaczeniu tego wyrażenia – przez wykonanie małych cięć na skórze powiek. Przeprowadzane są one około 1 cm nad liną rzęs i z uwagi na specyfikę tego miejsca – skóra jest bardzo cienka – nie pozostawiają praktycznie żadnych blizn.
Zabieg trwa 1–1,5 godziny, a bezpośrednio po nim pacjent może opuścić klinikę. Następnego dnia ma miejsce wizyta kontrolna. Jeśli chodzi o okres rekonwalescencji to szwy zdejmowane są po 4–5 dniach, a niewielki obrzęk na oczach utrzymuje się przez około tydzień. Na szczęście wzrok działa wtedy prawidłowo i normalne funkcjonowanie nie jest ograniczane.
Jak widać plastyka powiek górnych to zabieg, który nie jest skomplikowaną operacją, nie trwa długo i okres powrotu do sprawności po nim, nie jest czasochłonny. A efekt, który uzyskamy? Zobaczysz na własne oczy.